While the Oscars air later this month, the U.K.’s equivalent award show, the British Academy Film Awards were held on Sunday in a socially distanced ceremony at London’s Royal Albert Hall.

Chloé Zhaos Nomadland took home four BAFTAs, including Best Film. Zhao also made history as the second woman to win best director at the awards. Minari and Judas and the Black Messiah won acting awards in the Best Supporting Actor and Actress categories.

Although, both Best Actor and Actress awardees were not present virtually to accept their awards. Frances McDormand took home the award in the female category for Nomadland while Anthony Hopkins won for The Father. Hopkins gave an interview after the show stating that he was painting while the awards were called.

See the full list of winners below:

Best Film

WINNER: Nomadland

The Father

The Mauritanian

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Outstanding British Film

WINNER: Promising Young Woman

Calm With Horses

The Dig

The Father

His House

Limbo

The Mauritanian

Mogul Mowgli

Rocks

Saint Maud

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Produce

Limbo — Ben Sharrock (writer-director), Irune Gurtubai (producer)

Moffie — Jack Sidey (writer-producer)

WINNER: His House — Remi Weekes (writer-director)

Rocks — Theresa Ikoko, Claire Wilson (writers)

Saint Maud — Rose Glass (writer-director), Oliver Kassman (producer)

Best Film Not in the English Language

Dear Comrades!

Les Misérables

Minari

Quo Vadis, Aida?

WINNER: Another Round

Best Documentary

Collective

WINNER: My Octopus Teacher

David Attenborough: A Life on Our Planet

The Dissident

The Social Dilemma

Best Animated Film

WINNER: Soul

Onward

Wolfwalkers

Best Director

WINNER: Nomadland — Chloé Zhao

Another Round — Thomas Vinterberg

Babyteeth — Shannon Murphy

Minari — Lee Isaac Chung

Quo Vadis, Aida? — Jasmila Žbanić

Rocks — Sarah Gavron

Best Original Screenplay

Another Round — Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg

Mank — Jack Fincher

Rocks — Theresa Ikoko, Claire Wilson

WINNER: Promising Young Woman — Emerald Fennell

The Trial of the Chicago 7 — Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay

WINNER: The Father — Christopher Hampton, Florian Zeller

The Dig — Moira Buffini

The Mauritanian — Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven

Nomadland — Chloé Zhao

The White Tiger — Ramin Bahrani

Best Leading Actress

Bukky Bakray — Rocks

Radha Blank — The Forty-Year-Old Version

Vanessa Kirby — Pieces of a Woman

WINNER: Frances McDormand — Nomadland

Wunmi Mosaku — His House

Alfre Woodard — Clemency

Best Leading Actor

WINNER: Anthony Hopkins — The Father

Riz Ahmed — Sound of Metal

Chadwick Boseman — Ma Rainey’s Black Bottom

Adarsh Gourav — The White Tiger

Mads Mikkelsen — Another Round

Tahar Rahim — The Mauritanian

Best Supporting Actress

WINNER: Yuh-Jung Youn — Minari

Niamh Algar — Calm With Horses

Kosar Ali — Rocks

Maria Bakalova — Borat Subsequent Moviefilm

Dominique Fishback — Judas and the Black Messiah

Ashley Madekwe — County Lines

Best Supporting Actor

WINNER: Daniel Kaluuya — Judas and the Black Messiah

Barry Keoghan — Calm With Horses

Alan Kim — Minari

Leslie Odom Jr. — One Night in Miami…

Clarke Peters — Da 5 Bloods

Paul Raci — Sound of Metal

Best Original Score

WINNER: Soul — Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

Mank — Trent Reznor, Atticus Ross

Minari — Emile Mosseri

News of the World — James Newton Howard

Promising Young Woman — Anthony Willis

Best Casting

WINNER: Rocks — Lucy Pardee

Calm With Horses — Shaheen Baig

Judas and the Black Messiah — Alexa L. Fogel

Minari — Julia Kim

Promising Young Woman — Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu

Best Cinematography

Judas and the Black Messiah — Sean Bobbit

WINNER: Nomadland — Joshua James Richards

Mank — Erik Messerschmidt

The Mauritanian — Alwin H. Küchler

News of the World — Dariusz Wolski

Best Editing

WINNER: Sound of Metal — Mikkel E.G. Nielsen

The Father — Yorgos Lamprinos

Nomadland — Chloé Zhao

Promising Young Woman — Frédéric Thoraval

The Trial of the Chicago 7 — Alan Baumgarten

Best Production Design

The Dig — Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

The Father — Peter Francis, Cathy Featherstone

WINNER: Mank — Donald Graham Burt, Jan Pascale

News of the World — David Crank, Elizabeth Keenan

Rebecca — Sarah Greenwood, Katie Spencer

Best Costume Design

WINNER: Ma Rainey’s Black Bottom — Ann Roth

Ammonite — Michael O’Connor

The Dig — Alice Babidge

Emma — Alexandra Byrne

Mank — Trish Summerville

Best Makeup and Hair

WINNER: Ma Rainey’s Black Bottom — Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal

The Dig — Jenny Shircore

Hillbilly Elegy — Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle

Mank — Colleen LaBaff, Kimberley Spiteri, Gigi Williams

Pinocchio — Dalia Colli, Mark Coulier, Francesco Pegorett

Best Sound

Greyhound — Beau Borders, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Warren Shaw, David Wyman

News of the World — Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney

Nomadland — Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder

Soul — Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker

WINNER: Sound of Metal — Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc

Best Special Visual Effects

WINNER: Tenet — Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley

Greyhound — Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt, Whitney Richman

The Midnight Sky — Matt Kasmir, Chris Lawrence, Max Solomon, David Watkins

Mulan — Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury

The One and Only Ivan — Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones

Best British Short Animation

WINNER: The Owl and the Pussycat — Mole Hill, Laura Duncalf

The Fire Next Time — Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe

The Song of a Lost Boy — Daniel Quirke, Jamie MacDonald, Brid Arnstein

Best British Short Film

Eyelash — Jesse Lewis Reece, Ike Newman

Lizard — Akinola Davies, Rachel Dargavel, Wale Davies

Lucky Break —John Addis, Rami Sarras Pantoja

WINNER: The Present — Farah Nabulsi

Miss Curvy — Ghada Eldemellawy

EE Rising Star

Conrad Khan

Kingsley Ben-Adir

WINNER: Bukky Bakray

Morfydd Clark

Ṣọpẹ Dìrísù

 

Read more about:

Leave a comment