The Academy of Motion Picture Arts and Sciences has announced its nominees for the 90th Academy Awards, to air on March 4.

OSCAR NOMINATIONS

Tiffany Haddish and Andy Serkis joined Academy President John Bailey to make the announcement from the Academy’s Samuel Goldwyn Theater with a live stream.

Guillermo del Toro‘s The Shape of Water received a whopping 13 Oscar nods this year, being the most of any film. Dunkirk was next with eight, while Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, which has been cleaning up this awards season, rounded up seven nominations.

Those three films are up for Best Picture alongside Call Me By Your NameDarkest HourGet OutLady BirdPhantom Thread and The PostDaniel Day-LewisDaniel KaluuyaTimothée ChalametGary Oldman and Denzel Washington are up for the Lead Actor award, while Sally HawkinsFrances McDormandMargot RobbieSaoirse Ronan and Meryl Streep are up for Lead Actress.

Jimmy Kimmel will host the 90s Oscars, which will be televised live on ABC beginning at 6:30 p.m. EST on Sunday, March 4. See the full list of nominations below.

Performance by an actor in a leading role

Timothée Chalamet in Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis in Phantom Thread
Daniel Kaluuya in Get Out
Gary Oldman in tDarkest Hour
Denzel Washington in Roman J. Israel, Esq.

Performance by an actor in a supporting role

Willem Dafoe in The Florida Project
Woody Harrelson in Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins in The Shape of Water
Christopher Plummer in All the Money in the World
Sam Rockwell in Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Performance by an actress in a leading role

Sally Hawkins in The Shape of Water
Frances McDormand in Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie in I, Tonya
Saoirse Ronan in Lady Bird
Meryl Streep in The Post

Performance by an actress in a supporting role

Mary J. Blige in Mudbound
Allison Janney in I, Tonya
Lesley Manville in Phantom Thread
Laurie Metcalf in Lady Bird
Octavia Spencer in The Shape of Water

Best animated feature film of the year

The Boss Baby Tom McGrath and Ramsey Naito
The Breadwinner Nora Twomey and Anthony Leo
Coco Lee Unkrich and Darla K. Anderson
Ferdinand Carlos Saldanha
Loving Vincent Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

Achievement in cinematography

Blade Runner 2049 Roger A. Deakins
Darkest Hour Bruno Delbonnel
Dunkirk Hoyte van Hoytema
Mudbound Rachel Morrison
The Shape of Water Dan Laustsen

Achievement in costume design

Beauty and the Beast Jacqueline Durran
Darkest Hour Jacqueline Durran
Phantom Thread Mark Bridges
The Shape of Water Luis Sequeira
Victoria & Abdul Consolata Boyle

Achievement in directing

Dunkirk Christopher Nolan
Get Out Jordan Peele
Lady Bird Greta Gerwig
Phantom Thread Paul Thomas Anderson
The Shape of Water Guillermo del Toro

Best documentary feature

Abacus: Small Enough to Jail Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
tFaces Places Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
Icarus Bryan Fogel and Dan Cogan
Last Men in Aleppo Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
Strong Island Yance Ford and Joslyn Barnes

Best documentary short subject

Edith+Eddie Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
Heaven Is a Traffic Jam on the 405 Frank Stiefel
Heroin(e) Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
Knife Skills Thomas Lennon
Traffic Stop Kate Davis and David Heilbroner

Achievement in film editing

Baby Driver Paul Machliss and Jonathan Amos
Dunkirk Lee Smith
I, Tonya Tatiana S. Riegel
The Shape of Water Sidney Wolinsky
Three Billboards outside Ebbing, Missouri Jon Gregory

Best foreign language film of the year

A Fantastic Woman Chile
The Insult Lebanon
Loveless Russia
On Body and Soul Hungary
The Square Sweden

Achievement in makeup and hairstyling

Darkest Hour Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
Victoria & Abdul Daniel Phillips and Lou Sheppard
Wonder Arjen Tuiten

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

Dunkirk Hans Zimmer
Phantom Thread Jonny Greenwood
The Shape of Water Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi John Williams
Three Billboards outside Ebbing, Missouri Carter Burwell

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

“Mighty River” from Mudbound
Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
“Mystery Of Love” from Call Me by Your Name
Music and Lyric by Sufjan Stevens
“Remember Me” from Coco
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“Stand Up For Something” from Marshall
Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
“This Is Me” from The Greatest Showman
Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

Best motion picture of the year

Call Me by Your Name Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
Darkest HourTim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
Dunkirk Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
Get Out Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
Lady Bird Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill, Producers
Phantom Thread JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
The Post Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers
The Shape of Water Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers
Three Billboards outside Ebbing, Missouri Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

Achievement in production design

Beauty and the Beast Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
Blade Runner 2049 Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
Darkest Hour Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
Dunkirk Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
The Shape of Water Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Best animated short film

Dear Basketball Glen Keane and Kobe Bryant
Garden Party Victor Caire and Gabriel Grapperon
Lou Dave Mullins and Dana Murray
Negative Space Max Porter and Ru Kuwahata
Revolting Rhymes Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best live action short film

DeKalb Elementary Reed Van Dyk
The Eleven O’Clock Derin Seale and Josh Lawson
My Nephew Emmett Kevin Wilson, Jr.
The Silent Child Chris Overton and Rachel Shenton
Watu Wote/All of Us Katja Benrath and Tobias Rosen

Achievement in sound editing

Baby Driver Julian Slater
Blade Runner 2049 Mark Mangini and Theo Green
Dunkirk Richard King and Alex Gibson
The Shape of Water Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi Matthew Wood and Ren Klyce

Achievement in sound mixing

Baby Driver Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
Blade Runner 2049 Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
Dunkirk Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
The Shape of Water Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Achievement in visual effects

Blade Runner 2049 John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
Guardians of the Galaxy Vol. 2 Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
Kong: Skull Island Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
War for the Planet of the Apes Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Adapted screenplay

Call Me by Your Name Screenplay by James Ivory
The Disaster Artist Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
Molly’s Game Written for the screen by Aaron Sorkin
Mudbound Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Original screenplay

The Big Sick Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Get Out Written by Jordan Peele
Lady Bird Written by Greta Gerwig
The Shape of Water Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
Three Billboards outside Ebbing, Missouri Written by Martin McDonagh