Awards season continued on Sunday night as the 62nd Annual Grammy Awards as Billie Eilish took many of the top honors. The 18-year-old pop star swept the show, winning four of the major awards: Record Of The Year, Album Of The Year, Song Of The Year, and Best New Artist. Eilish, who will be the youngest person to record the theme song to a James Bond movie, is also the youngest person to win Album Of The Year. Other artists who took home awards include Lizzo, Tyler the Creator, and Lady Gaga.

GET DEALS ON BILLIE EILISH CONCERT TICKETS HERE! 

Full list of nominees and winners are listed below with winners emboldened.

Record Of The Year

“Hey, Ma” by Bon Iver
“Bad Guy” by Billie Eilish
“7 Rings” by Ariana Grande
“Hard Place” by H.E.R.
“Talk” by Khalid
“Old Town Road” by Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus
“Truth Hurts” by Lizzo
“Sunflower” by Post Malone & Swae Lee

Album Of The Year

i,i by Bon Iver
Norman F******* Rockwell! by Lana Del Rey
when we all fall asleep, where do we go? by Billie Eilish
thank u, next by Ariana Grande
I Used to Know Her by H.E.R.
7 by Lil Nas X
Cuz I Love You (Deluxe) by Lizzo
Father of the Bride by Vampire Weekend

3. Song Of The Year

“Always Remember Us This Way” by Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
“Bad Guy” by Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
“Bring My Flowers Now” by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Hard Place” by Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
“Lover” by Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
“Norman F****** Rockwell” by Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)
“Someone You Loved” by Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
“Truth Hurts” by Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)

4. Best New Artist

Black Pumas
Billie Eilish
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalía
Tank and the Bangas
Yola

5. Best Pop Solo Performance

“Spirit” by Beyoncé
“Bad Guy” by Billie Eilish
“7 Rings” by Ariana Grande
“Truth Hurts” by Lizzo
“You Need To Calm Down” by Taylor Swift

6. Best Pop Duo/Group Performance

“Boyfriend” by Ariana Grande & Social House
“Sucker” by Jonas Brothers
“Old Town Road” by Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
“Sunflower” by Post Malone & Swae Lee
“Señorita” by Shawn Mendes & Camila Cabello

7. Best Traditional Pop Vocal Album

Sì by Andrea Bocelli
Love (Deluxe Edition) by Michael Bublé
Look Now by Elvis Costello & The Imposters
A Legendary Christmas by John Legend
Walls by Barbra Streisand

8. Best Pop Vocal Album

The Lion King: The Gift by Beyoncé
when we all fall asleep, where do we go? by Billie Eilish
thank u, next by Ariana Grande
No. 6 Collaborations Project by Ed Sheeran
Lover by Taylor Swift

9. Best Dance Recording

“Linked” by Bonobo
“Got To Keep On” by The Chemical Brothers
“Piece of Your Heart” by Meduza Featuring Goodboys
“Underwater” by RÜFÜS DU SOL
“Midnight Hour” bySkrillex, Boys Noize & Ty Dolla $ign

10. Best Dance/Electronic Album

LP5 by Apparat
No Geography by The Chemical Brothers
Hi This Is Flume (Mixtape) by Flume
Solace by RÜFÜS DU SOL
Weather by Tycho Featuring Saint Sinner

11. Best Contemporary Instrumental Album

Ancestral Recall by Christian Scott aTunde Adjuah
Star People Nation by Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music! by Mark Guiliana
Elevate by Lettuce
Mettavolution by Rodrigo y Gabriela

12. Best Rock Performance

“Pretty Waste” by Bones UK
“This Land” by Gary Clark Jr.
“History Repeats” by Brittany Howard
“Woman” by Karen O & Danger Mouse
“Too Bad” by Rival Sons

13. Best Metal Performance

“Astorolus – The Great Octopus” by Candlemass Featuring Tony Iommi
“Humanicide” by Death Angel
“Bow Down” by I Prevail
“Unleashed” by Killswitch Engage
“7empest” by Tool

14. Best Rock Song

“Fear Inoculum” by Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, songwriters (Tool)
“Give Yourself A Try” by George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)
“Harmony Hall” Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
“History Repeats” by Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)
“This Land” by Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)

15. Best Rock Album

AMO by Bring Me The Horizon
Social Cues by Cage The Elephant
In The End by The Cranberries
Trauma by I Prevail
Feral Roots by Rival Sons

16. Best Alternative Music Album

U.F.O.F. by Big Thief
Assume Form by James Blake
i,i by Bon Iver
Father of the Bride by Vampire Weekend
Anima by Thom Yorke

17. Best R&B Performance

“Love Again” by Daniel Caesar & Brandy
“Could’ve Been” by H.E.R. Featuring Bryson Tille
“Exactly How I Feel” by Lizzo feat. Gucci Mane
“Roll Some Mo” by Lucky Daye
“Come Home” by Anderson .Paak Featuring André 3000

18. Best Traditional R&B Performance

“Time Today” by BJ The Chicago Kid
“Steady Love” by India.Arie
“Jerome” by Lizzo
“Real Games” by Lucky Daye
“Built For Love” by PJ Morton Featuring Jazmine Sullivan

19. Best R&B Song

“Could’ve Been” by Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)
“Look At Me Now” by Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
“No Guidance” by Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Huizar, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)
“Roll Some Mo” by David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)
“Say So” by PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

20. Best Urban Contemporary Album

Apollo XXI by Steve Lacy
Cuz I Love You (Deluxe) by Lizzo
Overload by Georgia Anne Muldrow
Saturn by NAO
Being Human In Public Jessie Reyez

21. Best R&B Album

1123 by BJ The Chicago Kid
Painted byLucky Daye
Ella Mai by Ella Mai
Paul by PJ Morton
Ventura by Anderson .Paak

22. Best Rap Performance

“Middle Child” by J. Cole
“Suge” by DaBaby
“Down Bad” by Dreamville Featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
“Racks In The Middle” by Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
“Clout” by Offset Featuring Cardi B

23. Best Rap/Sung Performance

“Higher” by DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend
“Drip Too Hard” by Lil Baby & Gunna
“Panini” by Lil Nas X
“Ballin” by Mustard Featuring Roddy Ricch
“The London” by Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott

24. Best Rap Song

“Bad Idea” by Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae Featuring Chance The Rapper)
“Gold Roses” by Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross Featuring Drake)
“A Lot” by Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)
“Racks In The Middle” by Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
“Suge” by DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (DaBaby)

25. Best Rap Album

Revenge of the Dreamers III by Dreamville
Championships by Meek Mill
I am > I was by 21 Savage
IGOR by Tyler, The Creator
The Lost Boy by YBN Cordae

26. Best Country Solo Performance

“All Your’n” by Tyler Childers
“Girl Goin’ Nowhere” by Ashley McBryde
“Ride Me Back Home” by Willie Nelson
“God’s Country” by Blake Shelton
“Bring My Flowers Now” by Tanya Tucker

27. Best Country Duo/Group Performance

“Brand New Man” by Brooks & Dunn With Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You)” by Brothers Osborne
“Speechless” by Dan + Shay
“The Daughters” by Little Big Town
“Common” by Maren Morris Featuring Brandi Carlile

28. Best Country Song

“Bring My Flowers Now” by Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Girl Goin’ Nowhere” by Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
“It All Comes Out In The Wash” by Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
“Some Of It” by “Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
“Speechless” by Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)

29. Best Country Album

Desperate Man by Eric Church
Stronger Than The Truth by Reba McEntire
Interstate Gospel by Pistol Annies
Center Point Road by Thomas Rhett
While I’m Livin’ by Tanya Tucker

30. Best New Age Album

Fairy Dreams by David Arkenstone
Homage to Kindness by David Darling
Wings by Peter Kater
Verve by Sebastian Plano
Deva by Deva Premal

31. Best Improvised Jazz Solo

“Elsewhere” by Melissa Aldana, soloist
“Sozinho” by Randy Brecker, soloist
“Tomorrow Is the Question” by Julian Lage, soloist
“The Windup” by Branford Marsalis, soloist
“Sightseeing” by Christian McBride, soloist

32. Best Jazz Vocal Album

Thirsty Ghost by Sara Gazarek
Love & Liberation by Jazzmeia Horn
Alone Together by Catherine Russell
12 Little Spells by Esperanza Spalding
Screenplay by Tierney Sutton Band

33. Best Jazz Instrumental Album

In The Key Of The Universe by Joey DeFrancesco
The Secret Between The Shadow And The Soul by Branford Marsalis Quartet
Christian McBride’s New Jawn by Christian McBride’s New Jawn
Finding Gabriel by Brad Mehldau
Come What May by Joshua Redman Quartet

34. Best Large Jazz Ensemble Album

Triple Helix by Anat Cohen Tentet
Dancer In Nowhere by Miho Hazama
Hiding Out by Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
The Omni-American Book Club by Brian Lynch Big Band
One Day Wonder by Terraza Big Band

35. Best Latin Jazz Album

Antidote by Chick Corea & The Spanish Heart Band
Sorte!: Music by John Finbury by Thalma de Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
Una Noche Con Rubén Blades by Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis Featuring Rubén Blades
Carib by David Sánchez
Sonero: The Music Of Ismael Rivera by Miguel Zenón

36. Best Gospel Performance/Song

“Love Theory” by Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
“Talkin’ ‘Bout Jesus” by Gloria Gaynor Featuring Yolanda Adams; Bryan
Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters
“See The Light” by Travis Greene Featuring Jekalyn Carr
“Speak The Name” by Koryn Hawthorne Featuring Natalie Grant
“This Is A Move (Live)” by Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“Only Jesus” by Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
“God Only Knows” by for KING & COUNTRY & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
“Haven’t Seen It Yet” by Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
“God’s Not Done With You (Single Version)” by Tauren Wells
“Rescue Story” by Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

38. Best Gospel Album

Long Live Love by Kirk Franklin
Goshen by Donald Lawrence Presents The Tri-City Singers
Tunnel Vision by Gene Moore
Settle Here by William Murphy
Something’s Happening! A Christmas Album by CeCe Winans

39. Best Contemporary Christian Music Album

I Know A Ghost by Crowder
Burn The Ships by for KING & COUNTRY
Haven’t Seen It Yet by Danny Gokey
The Elements by TobyMac
Holy Roar by Chris Tomlin

40. Best Roots Gospel Album

Deeper Roots: Where The Bluegrass Grows by Steven Curtis Chapman
Testimony by Gloria Gaynor
Deeper Oceans by Joseph Habedank
His Name Is Jesus by Tim Menzies
Gonna Sing, Gonna Shout by (Various Artists) Jerry Salley, Producer

41. Best Latin Pop Album

Vida by Luis Fonsi
11:11 by Maluma
Montaner by Ricardo Montaner
#ELDISCO by Alejandro Sanz
Fantasia by Sebastian Yatra

42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

X100PRE by Bad Bunny
OASIS by J Balvin & Bad Bunny
Indestructible by Flor De Toloache
Almadura by iLe
El Mal Querer by Rosalía

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Caminando by Joss Favela
Percepción by Intocable
Poco a Poco by La Energia Norteña
20 Aniversario by Mariachi Divas De Cindy Shea
De Ayer Para Siempre by Mariachi Los Camperos

44. Best Tropical Latin Album

(Tie) Opus by Marc Anthony
Tiempo al Tiempo by Luis Enrique + C4 Trio
Candela by Vicente García
Literal by Juan Luis Guerra 4.40
(Tie) A Journey Through Cuban Music by Aymée Nuviola

45. Best American Roots Performance

“Saint Honesty” by Sara Bareilles
“Father Mountain” by Calexico And Iron & Wine
“I’m On My Way” by Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
“Call My Name” by I’m With Her
“Faraway Look” by Yola

46. Best American Roots Song

“Black Myself” by Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
“Call My Name” by Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her)
“Crossing To Jerusalem” by Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
“Faraway Look” by Dan Auerbach, Yola & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
“I Don’t Wanna Ride The Rails No More” by Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

47. Best Americana Album

Years To Burn by Calexico And Iron & Wine
Who Are You Now by Madison Cunningham
Oklahoma by Keb’ Mo’
Tales of America by J.S. Ondara
Walk Through Fire by Yola

48. Best Bluegrass Album

Tall Fiddler by Michael Cleveland
Live In Prague, Czech Republic by Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble by The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller by Missy Raines
If You Can’t Stand The Heat by Frank Solivan & Dirty Kitchen

49. Best Traditional Blues Album

Kingfish by Christone “Kingfish” Ingram
Tall, Dark & Handsome by Delbert McClinton & Self-Made Men + Dana
Sitting On Top Of The Blues by Bobby Rush
Baby, Please Come Home by Jimmie Vaughan
Spectacular Class by Jontavious Willis

50. Best Contemporary Blues Album

This Land by Gary Clark Jr.
Venom & Faith by Larkin Poe
Brighter Days by Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me by Sugaray Rayford
Keep On by Southern Avenue

51. Best Folk Album

My Finest Work Yet by Andrew Bird
Rearrange My Heart by Che Apalache
Patty Griffin by Patty Griffin
Evening Machines by Gregory Alan Isakov
Front Porch by Joy Williams

52. Best Regional Roots Music Album

Kalawai’anui by Amy Hānaiali’i
When It’s Cold – Cree Round Dance Songs by Northern Cree
Good Time by Ranky Tanky
Recorded Live At The 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival by Rebirth Brass Band
Hawiaiian Lullaby by (Various Artists) Imua Garza & Kimié Miner, producers

53. Best Reggae Album

Rapture by Koffee
As I Am by Julian Marley
The Final Battle: Sly & Robbie Vs. Roots Radics by Sly & Robbie & Roots Radics
Mass Manipulation by Steel Pulse
More Work To Be Done by Third World

54. Best World Music Album

Gece by Altin Gün
What Heat by Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
African Giant by Burna Boy
Fanm D’Ayiti by Nathalie Joachim With Spektral Quartet
Celia by Angelique Kidjo

55. Best Children’s Album

Ageless Songs For The Child Archetype by Jon Samson
Flying High! by Caspar Babypants
I Love Rainy Days by Daniel Tashian
The Love by Alphabet Rockers
Winterland by The Okee Dokee Brothers

56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Beastie Boys Book by (Various Artists) Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
Becoming by Michelle Obama
I.V. Catatonia: 20 Years As A Two-Time Cancer Survivor by Eric Alexandrakis
Mr. Know-It-All by John Waters
Sekou Andrews & The String Theory by Sekou Andrews (& The String Theory)

57. Best Comedy Album

Quality Time by Jim Gaffigan
Relatable by Ellen DeGeneres
Right Now by Aziz Ansari
Son of Patricia by Trevor Noah
Sticks & Stones by Dave Chappelle

58. Best Musical Theater Album

Ain’t Too Proud: The Life And Times of the Temptations (Original Broadway Cast)
Hadestown (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
Moulin Rouge! The Musical (Original Broadway Cast)
The Music of Harry Potter and the Cursed Child – In Four Contemporary Suites (Imogen Heap)
Oklahoma! (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast)

59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

The Lion King: The Songs (Various Artists) Jon Favreau & Hans Zimmer, compilation producers
Quentin Tarantino’s Once Upon A Time In Hollywood (Various Artists) Quentin Tarantino, compilation producer; Mary Ramos, music supervisor
Rocketman by Taron Egerton, Giles Martin, compilation producer
Spider-Man: Into The Spider-Verse (Various Artists) Spring Aspers & Dana Sano, compilation producers; Kier Lehman, music supervisor
A Star Is Born by Lady Gaga & Bradley Cooper, Paul “DJWS” Blair, Bradley Cooper, Lady Gaga, Nick Monson, Lukas Nelson, Mark Nilan Jr. & Benjamin Rice, compilation producers; Julianne Jordan & Julia Michels, music supervisors

60. Best Score Soundtrack For Visual Media

Avengers: Endgame by Alan Silvestri, composer
Chernobyl by Hildur Guðnadóttir, composer
Game of Thrones: Season 8 by Ramin Djawadi, composer
The Lion King by Hans Zimmer, composer
Mary Poppins Returns by Marc Shaiman, composer

61. Best Song Written For Visual Media

“The Ballad of the Lonesome Cowboy” by Randy Newman, songwriter (Chris Stapleton)
Track from: Toy Story 4
“Girl In The Movies” by Dolly Parton & Linda Perry, songwriters (Dolly Parton)
Track from: Dumplin’
“I’ll Never Love Again(Film Version)” by Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
Track from: A Star Is Born
“Spirit” by Beyoncé Knowles-Carter, Timothy McKenzie & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Beyoncé)
Track from: The Lion King
“Supsirium” by Thom Yorke, songwriter (Thom Yorke)
Track from: Suspiria

62. Best Instrumental Composition

“Begin Again” by Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
“Crucible for Crisis” by Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
“Love, A Beautiful Force” by Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite” by John Williams, composer (John Williams)
“Walkin’ Funny” by Christian McBride, composer (Christian McBride)

63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Blue Skies” by Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
“Hedwig’s Theme” by John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
“La Novena” by Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
“Love, A Beautiful Force” by Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Moon River” by Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

64. Best Arrangement, Instruments and Vocals

“All Night Long” by Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)
“Jolene” by Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
“Marry Me A Little” by Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
“Over The Rainbow” by Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
“12 Little Spells (Thoracic Spine)” by Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

65. Best Recording Package

Anónimas & Resilientes by Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)
Chris Cornell by Barry Ament, Jeff Ament & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)
Hold That Tiger by Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
i,i by Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)
Intellexual by Irwan Awalludin, art director (Intellexual)

66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Anima by Stanley Donwood & Tchocky, art directors (Thom Yorke)
Gold In A Brass Age by Amanda Chiu, Mark Farrow & David Gray, art directors (David Gray)
1963: New Directions by Josh Cheuse, art director (John Coltrane)
The Radio Recordings 1939-1945 by Marek Polewski, art director (Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker)
Woodstock: Back To The Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive by Masaki Koike, art director (Various Artists)

67. Best Album Notes

The Complete Cuban Jam Sessions by Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
The Gospel According to Malaco by Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
Pedal Steal + Four Corners by Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection by Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)
Stax ’68: A Memphis Story by Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)

68. Best Historical Album

The Girl From Chickasaw County – The Complete Capitol Masters by Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
The Great Comeback: Horowitz At Carnegie Hall by Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
Kankyo Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New Age Music 1980-1990 by Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Mcgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection by Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)
Woodstock: Back to the Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive by Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer (Various Artists)

69. Best Engineered Album, Non-Classical

All These Things by Tchad Blake, Thomas Dybdahl, Adam Greenspan & Roderick Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
Ella Mai by Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
Run Home Slow by Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
Scenery by Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)
when we all fall asleep, where do we go? by Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)

70. Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff
Dan Auerbach
John Hill
Finneas
Ricky Reed

71. Best Remixed Recording

“I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix)” by Tracy Young, remixer (Madonna)
“Mother’s Daughter (Wuki Remix)” by Wuki, remixer (Miley Cyrus)
“The One (High Contrast Remix)” by Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)
“Swim (Ford. Remix)” by Luc Bradford, remixer (Mild Minds)
“Work It (Soulwax Remix)” by David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

72. Best Immersive Audio Album

Chain Tripping
Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (YACHT)
Kverndokk: Symphonic Dances
Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
Lux
Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)
The Orchestral Organ
Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
The Savior
Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)

73. Best Engineered Album, Classical

Aequa – Anna Thorvaldsdottir
Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)
Bruckner: Symphony No. 9
Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Rachmaninoff – Hermitage Piano Trio
Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)
Riley: Sun Rings
Leslie Ann Jones, engineer; John Kilgore, Judith Sherman & David Harrington, engineers/mixers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)
Wolfe: Fire In My Mouth
Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

74. Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh
James Ginsburg
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Morten Lindberg
Dirk Sobotka

CLASSICAL

75. Best Orchestral Performance

Bruckner: Symphony No. 9
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
Coplan: Billy The Kid, Grohg
Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
Norman: Sustain
Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
Transatlantic
Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21
Mirga Gražinytė-Tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)

76. Best Opera Recording

Benjamin: Lessons In Love & Violence
George Benjamin, conductor; Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Peter Hoare & Gyula Orendt; Raphaël Mouterde & James Whitbourn, producers (Orchestra Of The Royal Opera House)
Berg: Wozzeck
Marc Albrecht, conductor; Christopher Maltman & Eva-Maria Westbroek; François Roussillon, producer (Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera)
Charpentier: Les Arts Florissants; Les Plaisirs de Versailles
Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Jesse Blumberg, Teresa Wakim & Virginia Warnken; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
Picker: Fantastic Mr. Fox
Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children’s Chorus)
Wagner: Lohengrin
Christian Thielemann, conductor; Piotr Beczała, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier & Georg Zeppenfeld; Eckhard Glauche, producer (Festspielorchester Bayreuth; Festspielchor Bayreuth)

77. Best Choral Performance

Boyle: Voyages
Donald Nally, conductor (The Crossing)
Duruflé: Complete Choral Works
Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir)
The Hope of Loving
Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
Sander: The Divine Liturgy of St. John Chrysostom
Peter Jermihov, conductor (Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers)
Smith, K.: The Arc In The Sky
Donald Nally, conductor (The Crossing)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Cerrone: The Pieces That Fall To Earth
Christopher Rountree & Wild Up
Freedom & Faith
PUBLIQuartet
Perpetulum
Third Coast Percussion
Rachmaninoff – Hermitage Piano Trio
Hermitage Piano Trio
Shaw: Orange
Attacca Quartet

79. Best Classical Instrumental Solo

The Berlin Recital
Yuja Wang
Higdon: Harp Concerto
Yolanda Kondonassis; Ward Stare, conductor (The Rochester Philharmonic Orchestra)
Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite
Nicola Benedetti; Cristian Măcelaru, conductor (Philadelphia Orchestra)
The Orchestral Organ
Jan Kraybill
Torke: Sky, Concerto for Violin
Tessa Lark; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

80. Best Classical Solo Vocal Album

The Edge of Silence – Works for Voice by György Kurtág
Susan Narucki (Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle)
Himmelsmusik
Philippe Jaroussky & Céline Scheen; Christina Pluhar, conductor; L’Arpeggiata, ensemble (Jesús Rodil & Dingle Yandell)
Schumann: Liederkreis op. 24, Kerner-Lieder op. 35
Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist
Songplay
Joyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)
A Te, O Cara
Stephen Costello; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

81. Best Classical Compendium

American Originals 1918
John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer
Leshnoff: Symphony No. 4 ‘Heilchalos’; Guitar Concerto; Starburst
Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Meltzer: Songs and Structures
Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers
The Poetry of Places
Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers
Saariaho: True Fire; Trans; Ciel d’Hiver
Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer

82. Best Contemporary Classical Composition

Bermel: Migration Series for Jazz Ensemble & Orchestra
Derek Bermel, composer (Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra)
Higdon: Harp Concerto
Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)
Marsalis: Violin Concerto in D Major
Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian Măcelaru & Philadelphia Orchestra)
Norman: Sustain
Andrew Norman, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
Shaw: Orange
Caroline Shaw, composer (Attacca Quartet)
Wolfe: Fire In My Mouth
Julia Wolfe, composer (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

83. Best Music Video

“We’ve Got To Try”
The Chemical Brothers
Ninian Doff, video director; Ellie Fry, video producer
“This Land”
Gary Clark Jr.
Savanah Leaf, video director; Danielle Hinde, Jason Cole, Alicia Martinez & Devin Sarno, video producers
“Cellophane”
FKA twigs
Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer
“Old Town Road (Official Movie)”
Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers
“Glad He’s Gone”
Tove Lo
Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Natan Schottenfels, video producer

84. Best Music Film

Homecoming
Beyoncé
Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Steve Pamon & Erinn Williams, video producers
Remember My Name
David Crosby
A.J. Eaton, video director; Cameron Crowe, Michele Farinola & Greg Mariotti, video producers
Birth of the Cool
(Miles Davis)
Stanley Nelson, video director; Nicole London, video producer
Shangri-La
(Various Artists)
Jeff Malmberg & Morgan Neville, video directors; Danny Breen, video producer
Anima
Thom Yorke
Paul Thomas Anderson, video director; Paul Thomas Anderson, Erica Frauman & Sara Murphy, video producers